Lewizja długopłatkowa - Lewisia longipetala

0,00 zł

Nr Kat. BL0366

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Lewizja długopłatkowa

(Lewisia longipetala)   Lewizja jest byliną wymagającą odpowiednich warunków, wiedzy i doświadczenia w uprawie. Z pewnością nie jest to roślina dla amatorów. Bez wiedzy i doświadczenia uprawa z pewnością skończy się po pierwszym sezonie. Trudność spowodowana jest w tym, że lewizja jest bardzo wrażliwa na jakikolwiek nadmiar wody w podłożu a do tego wytwarza długi, palowy korzeń. Dodatkowo nie przepada za wysokimi temperaturami - zdecydowanie preferuje chłód, co nie znaczy cień - wręcz przeciwnie. Największy jednak problem to okres zimowy. Bez odpowiedniego zabezpieczenia przed wodą najprawdopodobniej zgnije.

   W naturze rośnie na terenie USA (California, Nevada) w skalnych szczelinach, piargach i wyleżyskach na wysokości od 1000 do 2600 m n.p.m. Z krótkiej szyjki korzeniowej wyrastają zebrane w gęste kępki wąskie, rynienkowe liście. W naturze taki kształt liści umożliwia roślinie zbieranie najmniejszych porcji wilgoci i odprowadzanie jej do podłoża ale jej naturalne środowisko jest bardzo suche. Kwitnie wiosną, dużymi różowymi kwiatami z ciemniejszymi żyłkami na płatkach. W czasie gdy zaczyna kwitnąć liście zaczynają zamierać. Po kwitnieniu cała roślina przechodzi w stan spoczynku aż do następnej wiosny.

   Lewizja kwitnąca wiosną toleruje słońce lepiej gdy ma do dyspozycji stanowisko z wystawą wschodnią. Wymaga gleby kwaśnej, próchniczo-torfowej z dodatkiem chudej gliny i dużej dawki żwiru. Podłoże musi być zdrenowane na znacznej głębokości. Powierzchnię wokół rośliny również należy wysypać warstwą żwiru tak, by leżące liście nie miały kontaktu z wilgotną glebę. Jednym słowem - z dala od wody. Zimą roślina musi być zabezpieczona w taki sposób, by również nie miała kontaktu z wodą (a raczej śniegiem). Może to być foliowy daszek, duża ucięta plastikowa butelka czy półka skalna (byle z dostępem powietrza). Ważne by zabezpieczenie było skuteczne. Jedynym możliwym miejscem uprawy jest ogród skalny, kamieniste skarpy, pochyłości, szczeliny, szpary między kamieniami. Można próbować uprawy w donicy ale odpowiednio wysokiej. W odpowiednich warunkach zimuje bardzo dobrze.

BL0366

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-20cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
próchniczo-gliniaste
słabo wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V
VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane