Lepnica zwarta (wschodnia) - Silene compacta

0,00 zł

Nr Kat. BL0365-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Lepnica zwartaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lepnica zwarta (wschodnia)

(Silene compacta)      Lepnica zwarta (inaczej wschodnia), czyli silene compacta, mylona jest z lepnicą baldaszkową (inaczej litewską), czyli silene armeria. A to zapewne z powodu przydomku "wschodnia", którą tłumaczy się w tym przypadku błędnie jako silene orientalis. I tak oto lepnica baldaszkowa otrzymała z niewiadomego powodu właśnie ten przydomek "wschodnia" i pod taką nazwą można ją znaleźć u wielu sprzedawców. A to niestety błąd. Lepnica zwarta jest zimozieloną byliną podczas, gdy lepnica baldaszkowa to roślina jednoroczna dająca obfity samosiew (zimuje raczej słabo). Poza kolorem kwiatów te dwa gatunki nie mają ze sobą nic wspólnego.

Lepnica zwarta to mało znana u nas roślina, ale zdobywająca coraz większą rzeszę wielbicieli. Jest rośliną z grupy tych, które się kocha i nienawidzi jednocześnie. Ma ogromne zalety ale też i wady. Największą z nich jest obfity samosiew, choć nie tak obfity jak w przypadku lepnicy baldaszkowej. Kwitnie bardzo długo i przyciąga duże ilości opadów szczególnie motyli, które kochają wszystkie lepnice. W efekcie prawie każdy kwiat jest zapylony a to oznacza dużą ilość nasion.

    A za co się kocha? Za piękne kuliste karminoworóżowe kwiatostany zdobiące rabaty przez całe lato i wczesną jesień a także skromne wymagania. Dużo słońca i zwykła ziemia ogrodowa (ale lekka i przepuszczalna), umiarkowanie wilgotna przez cały sezon to wszystko czego potrzebuje. Tworzy mniej lub bardziej rozległe skupiska (zależy od ilości roślin) najpierw liściowych rozetek, później ulistnionych, sztywnych pędów, rozgałęzionych w górnej części i zakończonych półkolistym kwiatostanem. Liście są wąskie owalno-lancetowate, zielone z woskowym nalotem, który chroni liście przed nadmiernym parowaniem wilgoci. Naturalnie występuje w dużej części Europy, m.in.i Grecja, Bułgaria, Rumunia, dalej na wschód Ukraina, Azja Mniejsza aż po Kaukaz. Siedliskiem są widne lasy łąki i brzegi rzek. Zimotrwała.

BL0365-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
V-VIII / X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także