Lepnica królewska - Silene regia

0,00 zł

Nr Kat. BLKL047-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Lepnica królewskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lepnica królewska

(Silene regia)    Kolejny, niezwykle rzadko spotykany gatunek lepnicy o intensywnie czerwonych, gwiazdkowatych kwiatach. Jej naturalne siedliska obejmują suche skaliste gleby w otwartych lasach, prerie i sawanny na terenie Ameryki Północnej( w stanie Missouri).

   Cechą charakterystyczną lepnicy królewskiej, oprócz barwy kwiatów są lepkie pędy, liście i kwiaty, pokryte drobnym owłosieniem. Tworzy skupiska zebranych w niewielkie kolonie liściastych kęp. Każda kępa wytwarza dość długi palowy korzeń i krótkie kłącza, dzięki którym rozrasta się. Liście mają szerokolancetowaty kształt i ciemnozieloną barwę. Mają jedną ciekawą cechę - w miarę wzrostu obracają się o 90 stopni. Kwitnie latem rozwijając na wysokich, rozgałęzionych w górnej części pędach, czerwone kwiaty przypominające kształtem gwiazdki. Spektakl trwa przez około 2 miesiące (VII-VIII). Kwitnąca roślina działa na owady jak pułapka. Jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Lubi słoneczne lub lekko ocienione stanowiska z dobrze przepuszczalną, zdrenowaną glebą, utrzymującą lekką wilgotność zwłaszcza w porze kwitnienia. Na przesuszenie roślina reaguje żółknięciem liści a czasem zupełnie zanika, jakby chciała przetrwać niekorzystną porę. Należy więc zadbać aby podłoże było stale wilgotne ale dobrze zdrenowane zarazem. Czasem mimo wszystko przy długo utrzymujących się wysokich temperaturach latem zanika, by powrócić gdy zrobi się nieco chłodniej. Nie trzeba więc przejmować się gdy nagle  zacznie żółknąć i zniknie. Rozrasta się powoli więc na solidną kępę trzeba poczekać kilka lat. W zdrenowanym podłożu zimuje bez zastrzeżeń. Kłącza są bardzo wrażliwe na nadmiar zimowej wody i często po prostu wygniwają zimą.

BLKL047-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 100cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
czerwona
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także