Lepnica południowoalpejska - Silene elisabethae

Nr Kat. BLKL046-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lepnica południowoalpejska

(Silene elisabethae)    Bardzo rzadko spotykana w naszych ogrodach nawet tych kolekcjonerskich. W naturze jest rośliną endemiczną, występującą w płd. Alpach, na terenie Lombardii i Trydentu. Żyje tylko w obszarach o stosunkowo wysokim poziomie od 1600 do ponad 1800m n.p.m, na tamtejszych alpejskich łąkach, wśród głazów, na wapiennych skałach i piargach. Typowa roślina wysokogórska wymagająca odpowiedniego stanowiska, podłoża i doświadczenia w uprawie.

    Jest byliną dorastająca do 20-25 cm wysokości w porze kwitnienia. Częściowo zimozielone liście mają lancetowaty kształt, ciemnozieloną barwę, są błyszczące i zebrane w rozety. W maju z ich środków wyrastają rzadko ulistnione pędy a na ich szczytach piękne, duże, różowo-purpurowe kwiaty o średnicy 3-4 cm, zebrane w dość liczne kwiatostany. Żaden inny gatunek lepnicy nie może się z nim równać. Kwiaty można podziwiać przez około 2 miesiące. Wymaga jasnego, słonecznego a jednocześnie chłodnego stanowiska z bezwzględnie przepuszczalnym, kamienisto-żwirowym, lekko wilgotnym podłożem o odczynie zasadowym. Dobrze reaguje na suszę nie tracąc wiele na urodzie i nie szkodzą jej silne wiatry. Najlepsze dla niej stanowisko to oczywiście ogród skalny ale także obrzeża rabat. Z pewnością nie można jej ukrywać - to byłby grzech. Zimuje bez zastrzeżeń.

BLKL046-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane