Lepnica dwupienna 'Ray's Golden Champion' - Silene dioica

0,00 zł

Nr Kat. BLKL045-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Lepnica dwupienna 'Ray's Golden Champion'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lepnica dwupienna 'Ray's Golden Champion'

(Silene dioica)    Lepnica dwupienna naturalnie występuje w dużej części Europy, w pn. Afryce i zach. Azji, gdzie zasiedla zarówno obrzeża lasów jak i krawędzie klifów, zwykle na wapieniach.

    Odmiana 'Ray's Golden Champion' to jedna z tych kombinacji ogrodowych barw, która wprawia w zadziwienie. Tuż przy ziemi mamy gęste kępy sercowatych, ostro zakończonych i wyraźnie żyłkowanych liści o złocisto-żółtej barwie, delikatnie omszonych, o pofalowanych brzegach. Barwa liści pozostaje niezmienna przez cały sezon i jest przeznaczona jedynie dla roślin żeńskich. U roślin męskich liście są zielone. Późną wiosną z kępy wyrastają nierozgałęzione, rzadko ulistnione i czerwono nabiegłe pędy, na szczycie których rozwijają się jasnoróżowe kwiaty. Kwitnie długo i bardzo obficie. Kwiaty są masowo oblegane przez motyle.

    Lubi miejsca jasne, słoneczne ale niekoniecznie gorące, najlepiej ocienione w najcieplejszej porze dnia. Podłoże powinno być stale, lekko wilgotne i przepuszczalne zarazem. Toleruje gleby w szerokim zakresie - od zasadowych do lekko kwaśnych. Po kwitnieniu kępy liści można przyciąć. Nie jest rośliną długowieczną. Jej żywotność można przedłużać przez podział kęp co 2-3 lata. Mimo, iż kwiaty są bogatym magazynem nektaru i przyciągają owady, rośliny żeńskie nie wytwarzają nasion (nie są samopylne). Do ich uzyskania potrzebne są zarówno rośliny męskie jak i żeńskie. W optymalnych warunkach zimuje bardzo dobrze.

BLKL045-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także