Lepnica bezłodygowa - Silene acaulis

0,00 zł

Nr Kat. BLKL044-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Lepnica bezłodygowaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lepnica bezłodygowa

(Silene acaulis)

    Najmniejsza z najmniejszych - maximum to 10 cm, minimum 1,5 cm wysokości. Niczym rozlewająca się zielono-różowa fala. Prawdziwy ocean kwiatów. Jej pospolita nazwa to kwitnący mech. Lepnica bezłodygowa to najniższy gatunek lepnicy - piękny ale niezbyt łatwy w uprawie. Jest typową rośliną wysokogórską a to oznacza dużo światła i chłód. Tylko w takich warunkach będzie wyglądać jak “ z obrazka”. A do tego, jak przystało na prawdziwą piękność - kapryśna.

    Jej naturalne stanowiska to Arktyka, góry Europy, Dalekiego Wschodu i Ameryki Północnej, po piętro subniwalne (charakteryzuje się klimatem zimnym), arktyczna i alpejska tundra, w miejscach kamienistych. Aż trudno uwierzyć, że takie maleństwo może rosnąć w tak ekstremalnych warunkach. No cóż - natura potrafi zadziwiać.

    Tworzy dość rozległe (do 25cm średnicy) darniowe maty licznych, krótkich, gęsto ulistnionych pędów. Każda, pojedyncza kępka wytwarza bardzo długi palowy korzeń (w naturze nawet 130 cm dł.). Drobniutkie liście ułożone są dachówkowato tworzą zbitą masę malutkich, częściowo zimozielonych rozetek. Te zielone maty zamieniają się późną wiosną w kwiatowe dywany. Dość duże kwiaty w odcieniach różu rozwijają się masowo zakrywając niemalże całą zieleń. Nie jest jednak prostą sprawą uzyskanie takiego efektu, No bo jak tu zapewnić roślinie dużo światła i chłodu jednocześnie. Trzeba do tego dołożyć absolutnie zdrenowane podłoże o odczynie obojętnym. Najlepiej sprawdzi się tu mieszanka gruboziarnistego piasku, odłamków skalnych i gliny. Ze względu na niewielkie rozmiary najlepsze dla niej miejsce to oczywiście chłodny ogród skalny - między kamieniami, w szczelinach i szparach. Można próbować uprawy w donicach ale z uwagi na korzeń muszą być dostatecznie głębokie. Zima jej niestraszna. Na koniec ciekawostka - kwitnąca roślina to żywy kompas. Kwiaty zaczynają się rozwijać najpierw od strony południowej przesuwając się w kierunku północnym.

BLKL044-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
2
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także