Lawenda wąskolistna 'Hidcote' - Lavendula angustifolia

8,50 zł

Nr Kat. BL0356-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Lawenda wąskolistna 'Hidcote'

(Lavendula angustifolia)

    Wszechstronna, piękna, aromatyczna. Tej rośliny nie trzeba zazwyczaj przedstawiać - zna ją chyba każdy. Lawenda jest cenionym, szeroko uprawianym, ozdobnym krzewem. W naturze występuje w Południowej Europie, w świetlistych sosnowych lasach,na skalnych zboczach, na podłożu wapiennym. Wytwarza silną bryłę korzeniową a korzenie drążą glebę głęboko w poszukiwaniu wilgoci. Tworzy zwarte regularne kępy licznych łodyg, drewniejących u nasady. Liście są zimozielone, wąskie o lancetowatych kształcie, aromatyczne - młode szaroomszone. Kwitnie latem licznymi kłosowatymi kwiatostanami o niebiesko-fioletowej barwie. Kwiaty są pachnące i miododajne. Nawet suszone nie tracą aromatu.

     Ma niewielkie wymagania - słoneczne stanowisko z dobrze zdrenowanym piaszczysto-gliniastym podłożem o odczynie zasadowym. Odporna na suszę ale bardzo wrażliwa na nadmiar wody w obrębie korzeni. Dla zachowania ładnej formy wymaga dwukrotnego przycinania - pierwsze tuż po kwitnieniu (usunięcie kwiatostanów z niewielkim kawałkiem pędu), drugie wiosną tak by zostało co najmniej 5 cm zielonego pędu. Dzięki temu roślina będzie się ładnie rozkrzewiać i obficie kwitnąć w każdym kolejnym sezonie. Przycinając można nadawać jej dowolny kształt - najczęściej zbliżony do kulistego. Cięcia nie trzeba się bać można przycinać dość ostro - roślina bardzo szybko wypuszcza młode odrosty. Nieprzycinana szybko traci ładną, zwartą formę. Nie potrzebuje silnego nawożenia - jest ono wręcz niewskazane. Jesienią wystarczy rozłożyć wokół rośliny dawkę świeżego dobrze rozłożonego kompostu, który nie tylko dostarczy roślinie składników pokarmowych ale także zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem zimą. Lawenda może być uprawiana na rabacie ale także w donicy. Wybierając uprawę w donicy trzeba zadbać o grubą warstwę drenażu na dnie donicy a do nawożenia stosować o połowę mniejsze stężenie nawozu. Jest rośliną mrozoodporną ale nie zaszkodzi zabezpieczyć przynajmniej jej korzenie. Pełnego okrycia wymagają jedynie młode nasadzenia.

Odmiana 'Hidcote' charakteryzuje się krótszymi, bardziej zwięzłymi kwiatostanami o ciemnofioletowej barwie oraz stosunkowo niskim wzrostem.

BL0356-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
piaszczyste
piaszczysto-gliniaste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane