Kulnik włosokwiatowy - Globularia trichosantha

Nr Kat. BKKL039-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kulnik włosokwiatowy

(Globularia trichosantha)    Rzadko spotykany w naturze a jeszcze rzadziej uprawiany w ogrodach gatunek kulnika. Jego naturalne siedliska można spotkać na Bałkanach, w Azji Mniejszej, na Kaukazie i w zachodnim Iranie (w dużym zakresie wysokości 200-2500 m.) Wszędzie na podłożu wapiennym, bazaltowym, serpentynitach lub w skałach wulkanicznych, w miejscach suchych i kamienistych. Gatunek znajduje się w czerwonej Księdze Rosji i Ukrainy.

    Pod ziemią roślina wytwarza pełzające kłącza a na powierzchni dość gęste kobierce zimozielonych, łyżeczkowatych liści o ciemnozielonej barwie. Cechą charakterystyczną jest wcięcie w postaci trzech ząbków na szczytach liści - choć nie wszystkich. Pędy kwiatostanowe na całej długości pokryte są niewielkimi, lancetowatymi liśćmi otulającymi pęd. Na jego szczycie osadzony jest pojedynczy kwiatostan. Kwiatostany o niebiesko-liliowej barwie są bardziej roztrzepane niż u innych gatunków a pojedyncze kwiaty dłuższe. Podobnie jak inne gatunki kulnika kwitnie na przełomie wiosny i lata, ale w optymalnych warunkach może ono trwać nawet do września. Jest gatunkiem bardzo odpornym na suszę, jednak ta znacząco wpływa na długość kwitnienia. Wymaga miejsc słonecznych z mocno zdrenowanym, żwirowym podłożem o odczynie zasadowym (zawierającym np.grys wapienny), umiarkowanie wilgotnym i umiarkowanie zasobnym. Najlepiej czuje się w słonecznych ogrodach skalnych lub niskich rabatach bylinowych z kamienistą, przepuszczalną glebą.

BKKL039-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
do IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane