Kulnik sercolistny - Globularia cordifolia

0,00 zł

Nr Kat. BKKL038-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kulnik sercolistnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kulnik sercolistny

(Globularia cordifolia)    Jeden z najmniejszych gatunków kulnika, tworzący niskie, zimozielone, bardzo dekoracyjne przez cały sezon maty. Naturalnie występuje w Środkowej i Południowej Europie oraz w północnej Turcji, zasiedlając górskie szczeliny skalne, piargi, przeważnie na wapieniach.

    Roślina wytwarza długi korzeń palowy, który ułatwia jej wegetację w trudnych warunkach ale mocno utrudnia przesadzanie. Z korzenia wyrastają płożące się, drewniejąca u nasady pędy, więc można uznać go za krzewinkę. Pędy przy kontakcie z podłożem ukorzeniają się w węzłach dając początek nowym ‘roślinom’ a jednocześnie zadarniają podłoże. Niewielkie, skórzaste, łopatkowe liście zebrane są w gęste rozetki. Ich cechą charakterystyczną jest sercowate wcięcie na szczycie liści, choć nie wszystkich. Niewielkie, niebiesko-liliowe kuliste kwiatostany osadzone są na nagich, króciutkich pędach. Kwiatostany są również charakterystyczne - podzielone na pół, przy czym gardziel jest gęsto owłosiona. Kwitnie bardzo obficie na przełomie wiosny i lata a kwiaty są masowo oblatywanie przez owady. W rezultacie roślina wytwarza duże ilości nasion. Kwitnąca kępa osiąga maksymalnie 15 cm wysokości podczas gdy zielona masa to zaledwie 3-5 cm.

  Wymaga miejsc słonecznych z mocno zdrenowanym, żwirowym podłożem o odczynie zasadowym (zawierającym np.grys wapienny), umiarkowanie wilgotnym i umiarkowanie zasobnym. Poradzi sobie także w mniej korzystnych warunkach, nawet na glebach lekko kwaśnych, ale wówczas nie ma co liczyć na kwiatowe kobierce. Rośnie dość szybko. Tylko w pierwszym sezonie przyrost jest niewielki - roślina potrzebuje czasu na wytworzenie bryły korzeniowej. Jest całkowicie mrozoodporny ale zimowo-wiosenne słońce może uszkadzać zimozielone listki. Warto więc okryć maty choćby gałązkami jedliny.

BKKL038-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
3-15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także