Kulnik bisnagarica - Globularia bisnagarica ( G.vulgaris L)

0,00 zł

Nr Kat. BKKL037-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kulnik bisnagaricaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kulnik bisnagarica

(Globularia bisnagarica)    Rzadko spotykana w uprawach bylina, choć naturalnie występująca w wielu rejonach Europy (m.in. góry Europy Zachodniej, południowa część Europy Środkowej, Bałkany czy pn. Kaukaz). W niektórych zagrożona wyginięciem i objęta ścisłą ochroną (np. Czechy). Kulnik ten najczęściej rośnie na suchych zboczach i łąkach, często na podłożu wapiennym.

     Roślina tworzy zimozielone kępki zebranych w rozetki liści o łyżeczkowatym kształcie, skórzastych o ciemnozielonej barwie. Kwitnie na przełomie wiosny i lata. Wówczas na dość grubych, pojedynczych pędach rozwijają się kuliste kwiatostany o niebiesko-fioletowej barwie. Pędy kwiatowe są ulistnione ale liście są przylegające, wąskie o owalnym kształcie. Jest typową byliną skalną, wymaga słonecznego stanowiska z wilgotnym ale żwirowym podłożem o odczynie zasadowym lub obojętnym. Dobrze zdrenowana gleba to warunek niezbędny do prawidłowego rozwoju kulnika. Podłoże nie musi być specjalnie zasobne, raczej umiarkowanie lub słabo. Najlepiej będzie wyglądał posadzonych w ogrodzie skalnym między kamieniami ale także na niskich rabatach czy w korytach. Zimuje bez zastrzeżeń.

BKKL037-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także