Kuklik zwisły - Geum rivale

0,00 zł

Nr Kat. BK0353-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kuklik zwisłyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kuklik zwisły

(Geum rivale)    Gatunek ten to powszechnie występująca roślina, również w Polsce (na niżu i w górach). Jego siedliska to olszyny, mokre łąki i zarośla. Cechą charakterystyczną kuklika zwisłego są jak sama nazwa wskazuje zwieszające się kwiaty. Rozrasta się przez podziemne, cienkie kłącza tworząc gęste kępy pierzastych liści na długich ogonkach. Charakterystyczny jest listek szczytowy - znacznie większy i trójklapowy. Z kępy wyrastają brunatne pędy kwiatostanowe. Na ich końcach rozkwitają dość nietypowe jak na kuklika dzwonkowate kwiaty. Okrywy kwiatu mają czerwonobrunatną barwę zaś płatki korony, ukryte wewnątrz, są jasnożółte i niewiele dłuższe od okrywy. Kwitnie wcześnie na przełomie maja i czerwca.

    Lubi słoneczne stanowiska choć mogą być także półcieniste. W tych drugich roślina będzie nieco wyższa. Jako, że w naturze rośnie zarówno na podłożu wilgotnym jak i suchym w ogrodzie świetnie poradzi sobie w każdej glebie, byle przepuszczalnej o odczynie zbliżonym do zasadowego i nie przesychającej zanadto. W optymalnych warunkach daje samosiew. Zimuje doskonale.

BK0353-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także