

Nr Kat. BI0334-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Kosaćce - zwany popularnie irysami, to temat rzeka. Tak najprościej możemy je podzielić na bródkowe i bezbródkowe
(czyli te, które mają pasek krótkich włosków na płatkach i te, które go nie mają). Bródkowe najczęściej nazywane są kosaćcami a bezbródkowe irysami. Wszystkie zaś należą do jednego rodzaju z łac. Iris czyli kosaciec.
Taki mały misz-masz na początek.
Do rodzaju należy ponad 300 gatunków rozprzestrzenionych na półkuli północnej. Zasiedlają różne stanowiska, w różnych klimatach, dlatego mają różne wymagania. Jednak zdecydowana większość wymaga stanowisk słonecznych, z umiarkowanie wilgotnym i przepuszczalnym podłożem, choć są i takie, które wymagają miejsc ocienionych i bardzo wilgotnych. Różnice dotyczą także podłoża - od gleb ciężkich, żyznych po suche i ubogie. Trudno jednak wyobrazić sobie ogród bez kosaćców.
Są powszechnie lubiane i chętnie uprawiane w ogrodach. Jeśli dodamy do tego odmiany, otrzymamy tysiące, może dziesiątki tysięcy rozmaitych kształtów, kolorów, wysokości itp. Pozornie są roślinami łatwymi w uprawie. Niby tak a jednak nie do końca. Często nie spełniają naszych oczekiwań, czujemy się rozczarowani. Fakt, że nie chcą rosnąć w naszym ogrodzie wynika najczęściej z nieprawidłowej uprawy. Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie ich do ogrodu warto zapoznać się
z nimi, poznać ich wymagania i potrzeby oraz najważniejsze zasady dotyczące uprawy, by nie popełniać błędów, których skutki mogą być opłakane.
Teraz pozostaje już tylko patrzeć jak rosną i zachwycać się urodą ich kwiatów. Szkoda tylko, że kwitną tak krótko - to ich największa wada.
Wszystkie kosaćce są mrozoodporne i nie wymagają zabezpieczania na zimę.
Naturalnie występuje na terenie Rosji (wschodnia Syberia, Daleki Wschód), w północnych Chinach, Mongolii, Korei i Japonii, gdzie zasiedla głównie miejsca podmokłe, bagniste, brzegi strumieni. To czym wyróżnia się spośród wielu gatunków kosaćców to mieczowate zielono-białe liście, niezbyt wysokie ale za to dość szerokie i sztywne. Dzięki nim roślina jest dekoracyjna nie tylko w porze kwitnienia ale przez cały niemal sezon. Kwitnie na przełomie wiosny i lata. Kwiaty choć nie są tak liczne jak u kosaćca syberyjskiego ale za to bardzo wyraziste.
w uprawie wymaga przede wszystkim stale wilgotnego podłoża. Może to być słoneczna, wilgotna rabata lub linia brzegowa oczka wodnego.
Wysokość - 60-90 cm.
Kolor kwiatu - fioletowo-niebieskie
Pora kwitnienia - V-VI
Stanowisko - słoneczne
Podłoże - żyzne, przepuszczalne, wilgotne, podmokłe, odczyn obojętny