Krwawnica pospolita - Lythrum salicaria

Nr Kat. BK0333-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Krwawnica pospolita

(Lythrum salicaria)Jest byliną a raczej półkrzewem występującym na terenie Europy, północnej Afryki i Azji, a także w Polsce na tzw. niżu. Bardzo wartościowa i lecznicza roślina. Jej kwiaty wytwarzają ogromne ilości nektaru a to jak wiadomo przyciąga wiele pożytecznych owadów. Niestety z tego powodu może stać się rośliną inwazyjną. Owady to zapylanie, zapylanie to duża ilość nasion i samosiew. Ale wystarczy regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty i po problemie.  
 Jest niezwykle piękną rośliną, zwłaszcza w porze kwitnienia. Strzeliste kwiatostany wyglądają jak różowe świece tworzące barwną plamę. Kwitnie latem przez około 2 miesiące. Przycięta potrafi powtórzyć kwitnienie jesienią przy sprzyjającej aurze. Tworzy krzaczaste kępy, pędy są sztywne, zdrewniałe u podstawy, rozgałęziające się w górnej części. Liście lancetowate ciemnozielone, gęste. Urośnie praktycznie wszędzie - nie jest wybredna. Jednak stanowisko powinno być przede wszystkim słoneczne a podłoże wilgotne. W naturze rośnie najczęściej na mokrych łąkach, torfowiskach lub brzegach zbiorników wodnych. Wytwarza silny system korzeniowy, który pozwala jej przetrwać w naprawdę trudnych warunkach. Ogród naturalistyczny to najbardziej odpowiednie dla niej miejsce. Mrozoodporna.

BK0333-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane