Kostrzewa sina - Festuca glauca

Nr Kat. BK0330-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kostrzewa sina

(Festuca glauca)

     Trawy to nieodłączny element dekoracyjny we wszystkich rodzajach nasadzeń. Spełniają w ogrodzie różne funkcje - zadarniające, okrywowe czy po prostu dekoracyjne. Najważniejszą jest oczywiście ta ostatnia. Rabatom nadają lekkości, przełamują nudę, stanowią tło dla innych roślin. Są proste w uprawie, nie mają wielkich wymagań. Nie potrzeba dużych umiejętności ani posiadania specjalnej wiedzy by móc je uprawiać. Są dekoracyjne przez cały rok. Ich kwiatostany zdobią ogród nawet zimą i często są źródłem pokarmu dla ptaków. Większość traw lubi miejsca słoneczne. Są też i takie które potrzebują miejsc świetlistych czy ocienionych.

    Często spotyka się w opisach słowa “niebieska trawa”, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę. Kostrzewa sina (roślina gatunkowa) nie jest niebieską trawą. Jej liście mają kolor sino-zielony ale tylko pod warunkiem, że rośnie w miejscu bardzo słonecznym. Podłoże nie jest aż tak istotne dla ogólnego rozwoju rośliny ale z pewnością nie może to być gleba żyzna i wilgotna. Zdecydowanie lepsze wybarwienie uzyskuje w podłożu ubogim (ale nie jałowym) i suchym (a raczej mocno przepuszczalnym). Przy zbyt suchym podłożu duża część dolnych liści usycha i kępa robi się brzydka. Gleba powinna mieć odczyn zbliżony do zasadowego. Tworzy kępy cienkich liści z czasem przewieszających. Jesienią gdy światło słoneczne jest mniej intensywne liście stają się bardziej zielone. Kwitnie latem, wysokimi rozrzuconymi kwiatostanami w kolorze jasno beżowym. Dla jednych dekoracyjne dla innych nie - z pewnością nie decydują o atrakcyjności rośliny. Jest rośliną wieloletnią ale z czasem traci ładny wygląd i trzeba ją odmłodzić. Wiosną można przyciąć całą kępę na wysokość około 10 cm lub pobawić się usuwając wszystkie brzydkie liście.

BK0330-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane