Kosmatka gajowa - Luzula luzuloides

13,00 zł

Nr Kat. BK0327-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kosmatka gajowa

(Luzula luzuloides)

     Trawy to nieodłączny element dekoracyjny we wszystkich rodzajach nasadzeń. Spełniają w ogrodzie różne funkcje - zadarniające, okrywowe czy po prostu dekoracyjne. Najważniejszą jest oczywiście ta ostatnia. Rabatom nadają lekkości, przełamują nudę, stanowią tło dla innych roślin. Są proste w uprawie, nie mają wielkich wymagań. Nie potrzeba dużych umiejętności ani posiadania specjalnej wiedzy by móc je uprawiać. Są dekoracyjne przez cały rok. Ich kwiatostany zdobią ogród nawet zimą i często są źródłem pokarmu dla ptaków. Większość traw lubi miejsca słoneczne. Są też i takie które potrzebują miejsc świetlistych czy ocienionych.

     Taką trawą jest właśnie kosmatka gajowa. Już sama nazwa wskazuje, gdzie powinna znaleźć swoje miejsce. Jest kłączowa trawą bylinową o stosunkowo powolnym wzroście. Jej naturalne siedliska to głównie świetliste lasy ale także łąki i zarośla. Występuje na terenie całej Europy także w Polsce. Nazwa kosmatka związana jest z jej wyglądem. Wyrastające z kłączy pędy są gęsto owłosione u nasady. Również liście są silnie owłosione przylegającymi i długimi włoskami. Przez to owłosienie kępa jest po prostu kosmata. Dorasta do 60 cm wysokości a w porze kwitnienia to około 80 cm. Liście są równowąskie, ciemnozielone, do 30cm długości. Kwitnie latem. Koronkowe kwiatostany w formie baldachowej rozrzutki o jasnokremowej barwie rozwijają się na cienkich pędach. Jest łatwa w uprawie, tolerancyjna wobec podłoża i stanowiska. Preferuje jednak te półcieniste z wilgotnym i kwaśnym podłożem ale urośnie niemal wszędzie. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Pielęgnacja ogranicza się do wiosennego przeczesania. Zimotrwała.

BK0327-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane