Kostrzewa Gautiera - Festuca gautieri

Nr Kat. BK0329-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kostrzewa Gautiera

(Festuca gautieri) Trawy to nieodłączny element dekoracyjny we wszystkich rodzajach nasadzeń. Spełniają w ogrodzie różne funkcje - zadarniające, okrywowe czy po prostu dekoracyjne. Najważniejszą jest oczywiście ta ostatnia. Rabatom nadają lekkości, przełamują nudę, stanowią tło dla innych roślin. Są proste w uprawie, nie mają wielkich wymagań. Nie potrzeba dużych umiejętności ani posiadania specjalnej wiedzy by móc je uprawiać. Są dekoracyjne przez cały rok. Ich kwiatostany zdobią ogród nawet zimą i często są źródłem pokarmu dla ptaków. Większość traw lubi miejsca słoneczne. Są też i takie które potrzebują miejsc świetlistych czy ocienionych.


W roli okrywowej doskonale sprawdza się kostrzewa Gautiera, zwana niedźwiedzim futrem. Jej ojczyzną są Pireneje (Francja i Hiszpania), gdzie zasiedla stanowiska głównie na wapieniach. Jej krótkie, sztywne i soczyście zielone ‘igiełki’ tworzą zimozielone, niewysokie poduchy, niekoniecznie o kulistym kształcie. Owszem, młode rośliny wyglądają jak półkule ale z upływem czasu w kolejnych sezonach rozrasta się raczej nierównomiernie we wszystkie strony. Nie jest to wadą a raczej zaletą. Dzięki temu sąsiadujące kępy mogą się ze sobą łączyć tworząc ‘falujący’ dywan. Kwitnie latem ale rzadkie kwiatostany nie dodają jej uroku. Lepiej jest je od razu usunąć chyba, że chcemy pozyskać nasiona. Nie jest wybredna, urośnie praktycznie wszędzie Ale chcąc by wyglądała atrakcyjnie powinna rosnąć w podłożu suchym lub umiarkowanie wilgotnym, na stanowisku słonecznym do świetlistego. Poradzi sobie także w miejscach zacienionych ale będzie tam z pewnością mniej zwarta i sztywna. Gleba nie powinna być także zbyt urodzajna. Na takich szybciej się wyradza tzn. środek kępy robi się pusty. I taki właśnie stan jest sygnałem, że należy ją odmłodzić. Jak w przypadku większości traw jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest wiosenne wyczesanie.

BK0329-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-12cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane