Kokorycz pogięta - Corydalis flexuosa

6,00 zł

Nr Kat. BK0291-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kokorycz pogiętaZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kokorycz pogięta

(Corydalis flexuosa)    Bardzo atrakcyjny gatunek kokoryczy, dający początek wielu odmianom. Jej naturalnym środowiskiem jest prowincja Syczuan w zachodnich Chinach, gdzie rośnie na odkrytych zboczach górskich.

    Tuż pod powierzchnią ziemi, a czasem na powierzchni, tworzy bulwiastą bryłę korzeniową. Wiosną z bulwek wyrastają cienkie pędy a na ich szczycie delikatne, pierzaste liście o intensywnie zielonej barwie, niekiedy z brązowymi przebarwieniami. Liściaste kępki są bardzo dekoracyjne ze względu na koronkowy pokrój i soczystą barwę. W maju na dość wysokich nagich pędach rozwijają się zebrane w luźne grona niebieskie kwiaty z jasną gardzielą, zakończone charakterystyczną dla kokoryczy ostrogą tym - razem delikatnie wygiętą ku dołowi. Kwitnie intensywnie przez około miesiąc po czym zanika, by po krótkim czasie wypuścić nowe liście i powtórnie zakwitnąć.

    Najlepiej rośnie w miejscach świetlistych ale bez dostępu ostrych promieni słonecznych, które mogą ją poparzyć. W miejscu cienistym kwitnie bardzo słabo albo wcale. Potrzebne jest więc takie stanowisko, gdzie roślina będzie miała światło słoneczne rankiem, np. o wystawie wschodniej. Podłoże powinno być próchnicze, żyzne, umiarkowanie stale wilgotne i co ważne przepuszczalne. Rozrasta się dość szybko. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa. Zimuje bardzo dobrze ale płytko rosnące bulwki łatwo ,więc warto przyrzucić je na zimę suchymi liśćmi. Nawet jeśli niektóre z nich przemarzną roślina szybko zregeneruje się wiosną witając na soczystą zielenią liści.

BK0291-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także