Kokorycz paprociolistna - Corydalis cheilanthifolia

0,00 zł

Nr Kat. BK0290-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kokorycz paprociolistnaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kokorycz paprociolistna

(Corydalis cheilanthifolia)    Zmienna jak kameleon. Wiosną ukazuje się w brązach, by następnie ubrać się w zieleń, ostatecznie zaś ustroić srebrzyście. Jeśli dodamy do tego złocistożółte, smukłe kwiatostany to uzyskamy bardzo atrakcyjne kolorystycznie zestawienie. Inne o każdej porze roku. Ojczyzną gatunku są środkowo-zachodniej Chiny - cieniste murawy i szczeliny skalne.

     Jej długie, pierzaste liście zebrane są w kształtne kępy, dorastające do 45 cm wysokości. Nieco wyższe od liści są rozwijające się wczesną wiosną kwiatostany, złożone z rurkowatych kwiatów z charakterystyczną dla kokoryczy ostrogą. Roślina kwitnie bardzo długo, właściwie przez cały sezon z tym, że najobficiej wiosną. Nie jest rośliną wymagającą. Lubi miejsca z przepuszczalnym, próchniczym i wilgotnym podłożem. Od ilości wilgoci w glebie zależy stanowisko - zarówno półcieniste jak i słoneczne. W zupełnym cieniu kwitnie słabo. Jest raczej krótkowieczną rośliną ale wytwarza dużo nasion, z których przez cały sezon wyrastają młode roślinki. A te rosną bardzo szybko. Dodatkowo nasiona są masowo roznoszone przez wszędobylskie mrówki, więc "młodziaczki" możemy znaleźć w różnych miejscach, czasem daleko od rośliny macierzystej. Raz wprowadzona do ogrodu pozostaje w nim na długo - ile tylko chcemy. Zimuje doskonale.

BK0290-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
IV-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także