Kocimiętka bulwiasta - Nepeta tuberosa

Nr Kat. BKKL031-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kocimiętka bulwiasta

(Nepeta tuberosa)   Prawdziwy rarytas dla kolekcjonerów. Jedna z najpiękniejszych kocimiętek jakie można zobaczyć w nielicznych ogrodach i to raczej botanicznych a nie prywatnych. Naturalnie występuje na terenie Hiszpanii, Portugalii i Sycylii, gdzie zasiedla skaliste zbocza.

     Jest byliną bulwiastą- podobnie jak dalie. Dla prawidłowego rozwoju wymaga słonecznego stanowiska z bezwzględnie przepuszczalnym, kamienisto-żwirowym i raczej suchym podłożem. W naszym klimacie jest mrozoodporna pod warunkiem, że spełniony jest powyższy warunek i to pod solidnym okryciem. Można również wykopać kłącza na zimę i przechować jak kłącza dalii. Cała roślina, pędy i liście są miękko omszone co nadaje im szarozieloną barwę. Pędy są grube kanciaste i sztywne. Liście jajowato-sercowate, mięsiste o ząbkowanych brzegach. W lipcu rozwijają się strzeliste niczym wieże, kłosowate kwiatostany, pełne fioletowych kwiatów otoczonych różowymi wypustkami. O tej porze roślina wygląda wspaniale. Kwiaty są miododajne, więc masowo oblatywanie przez zapylacze. Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan uśpienia i zanika. Później postępujemy według własnego uznania. Albo zabezpieczamy roślinę na zimę albo wykopujemy kłącza i przechowujemy je w wilgotnym piasku w chłodnym pomieszczeniu. Wiosną po ustaniu przymrozków sadzimy bulwy w ogrodzie. Tej piękności należy się pierwszoplanowe miejsce, w najlepiej w słonecznym ogrodzie skalnym.

BKKL031-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
7
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane