Knieć błotna - Caltha palustris

Nr Kat. BK0277-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Knieć błotna

(Caltha palustris)     Knieć błotna, popularnie zwana kaczeńcem, to bylina kłączowa rosnącą na terenach bagnistych, na obrzeżach strumieni i sadzawek. Kiedyś powszechna, dziś spotykana coraz rzadziej z powodu zanikających wilgotnych naturalnych siedlisk. Jest niezwykle atrakcyjną rośliną ze względu na duże, okrągłe, mięsiste, ciemnozielone liście i jaskrawo żółte, lśniące kwiaty, które rozkwitają wiosną. Kwiaty są miododajne więc stanowią źródło pożywienia dla budzących się do życia owadów.

     Wymaga słonecznego stanowiska, z lekko kwaśnym, zasobnym w składniki pokarmowe i stale wilgotnym podłożem. W ogrodzie powinna być sadzona w pobliżu oczek wodnych, cieków lub choćby studzienek, gdzie gleba jest stale wilgotna. Z powodzeniem może być uprawiana w strefie przybrzeżnej naszego ‘bajorka’, bezpośrednio w płytkiej wodzie. Pod koniec lata roślina kończy wegetację i znika z ogrodu, by powrócić w kolejnym sezonie. Trzeba więc zadbać o odpowiednie dla niej sąsiedztwo. Całkowicie mrozoodporna.

BK0277-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także