Ślazownik lśniącobiały 'Bianca' - Sidalcea candida

0,00 zł

Nr Kat. BK1274-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Ślazownik lśniącobiały 'Bianca'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Ślazownik lśniącobiały 'Bianca'

(Sidalcea candida)   Ślazownik, jako rodzaj, to roślina o stosunkowo niewielkich wymaganiach siedliskowych, ale o dużych walorach dekoracyjnych. Gatunek S.candida pochodzi południowo-zachodniej części USA, gdzie zasiedla miejsca wilgotne - łąki, brzegi strumieni, krawędzie piaszczystych rzecznych koryt. Uważany jest za roślinę krótkowieczną, ale ostateczny czas jaki spędzi w ogrodzie uzależniony jest przede wszystkim od podłoża, a dokładniej od jego przepuszczalności ale i wilgotności. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobry drenaż w obrębie korzeni. A te są silne i mocno zbite. 

Ślazownik lśniącobiały w ogólnym oglądzie jest bardzo podobny do bardziej u nas znanych gatunków, ale równie delikatny i subtelny. Tworzy z czasem gęste kępy wysokich, sztywnych i gęsto ulistnionych pędów. Liście mają różny kształt (w zależności od wysokości) w zarysie okrągłe, nerkowate lub mocno klapowane, zawsze jednak ciemnozielone i błyszczące. Wysokie, kłosowate kwiatostany pojawiają się od wczesnego lata, na przełomie VI-VIII. Pora kwitnienia trwa długo, ponieważ kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do góry. Kwiaty są duże, czysto białe.
W uprawie ślazownik ma dwa podstawowe wymagania – słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Mając do dyspozycji gleby próchnicze, dość zasobne i umiarkowanie, stale wilgotne o odczynie obojętnym w kierunku kwaśnego, rozwija się pięknie i kwitnie obficie. Ale nie jest wybredny i łatwo dostosowuje się do większości gleb. Jedynie zbyt długo utrzymująca się susza niekorzystnie wpływa na ogólny wygląd rośliny i długość kwitnienia. Często powtarza kwitnienie pod koniec lata, oczywiście jeśli pędy (te przekwitnięte) zostaną przycięte tuż przy ziemi. Ślazownik jest całkowicie mrozoodporny, jednak wskazane jest okrycie na zimę grubą warstwą lub kompostu.

BK1274-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
zdrenowane
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII/X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także