Kielisznik bluszczowaty ‚Flore Pleno’ - Calystegia hederacea

24,00 zł

Nr Kat. BK0264-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kielisznik bluszczowaty ‚Flore Pleno’Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kielisznik bluszczowaty 'Flore Pleno'

(Calystegia hederacea)     Bardzo ładne bylinowe pnącze o jasnoróżowych, pełnych kwiatach. Ładne, ale nieco kłopotliwe w uprawie. Kielisznik rozrasta się z podziemnych kłączy, które niestety są nieco inwazyjne. Wyglądem przypominają korzenie perzu - białe, długie, mocno poskręcane. Kłącza są bardzo liczne, rosną szybko i bez problemu przerastają przez wszystko co rośnie wokół. Z kłączy wyrastają rzadko ulistnione, delikatne pędy o długości do 2-3 m. Liście mają strzałkowaty kształt i jasnozieloną barwę. Latem w kącikach liści rozwijają się piękne, lekko pachnące, półpełne kwiaty.

     Kielisznik lubi miejsca słoneczne, osłonięte i ciepłe, z żyznym, zasobnym i stale wilgotnym podłożem. Na brak wody lub składników pokarmowych reaguje natychmiastowym zrzucanie liści. Dlatego też zdecydowanie lepsza jest uprawa kielisznika w dużej donicy. Dzięki temu mamy możliwość właściwej pielęgnacji a wszędobylskie kłącza nie rozrosną się tam, gdzie nie trzeba. Przy uprawie w donicy bardzo ważne jest aby podłoże było stale wilgotne ale nie mokre. Mięsiste kłącza bardzo łatwo gniją gdy w glebie zalega woda. Jest całkowicie mrozoodporny, choć część nadziemna zimą obumiera. Późną wiosną z kłączy wyrastają nowe pędy. A ponieważ są raczej cienkie i rzadko ulistnione dobrze jest dla ogólnego wyglądu gdy rośnie na tle innej ciemno ulistnionej rośliny.

Osobiście także polecam uprawę w donicy, może to być duża donica zadołowana w gruncie, co ograniczy rozłażenie się kłączy po rabacie. A te są zdecydowanie wszędobylskie, przez co trudno utrzymać roślinę w zwartej postaci.

BK0264-P11

Opis

Pokrój
koronkowy
pnącze
Wysokość
do 300cm
powyżej 200cm
Stanowisko
osłonięte
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także