Przetacznik goryczkowy 'Little Blues' - Veronica gentianoides

0,00 zł

Nr Kat. BK1263-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik goryczkowy 'Little Blues'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik goryczkowy 'Little Blues'

(Veronica gentianoides)     Przetacznik goryczkowy to niezwykle cenna i bardzo widowiskowa bylina kłączowa na obrzeża rabat i do nieco większych ogrodów skalnych. Naturalnie występuje w Turcji, na Krymie, Kaukazie i w pł.-zach. Iranie, gdzie zasiedla świetliste lasy, alpejskie łąki
i trawiaste zbocza. Choć jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną ma swoje wady. To przede wszystkim szybkie rozrastanie się
i konieczność dość częstego odmładzania dla zachowania porządnego wyglądu. Rozwijające się wiosną rozety ciemnozielonych grubych, jajowato-okrągłych, błyszczących liści są bardzo dekoracyjne i tworzą gęstą darń. Już w tej postaci roślina wygląda ciekawie. Z ich środka wyrastają ulistnione pędy zakończone gęstymi, kłosowatymi kwiatostanami. Pojedyncze kwiaty mają około 15 mm średnicy, są bladoniebieskie z ciemnoniebieskim żyłkowaniem i jak to zwykle u przetaczników - długimi słupkami i pręcikami. Kwiatostany są niezwykle piękne i przyciągają nie tylko uwagę ale także masę owadów.
Nie jest rośliną trudną w uprawie ale wymaga kompromisu pomiędzy ilością światła a wilgotnością podłoża. Roślina potrzebuje jednego i drugiego a to nie zbyt łatwo pogodzić. Im więcej światła tym kwitnienie jest obfitsze a roślina bardziej zwarta i niższa. Ale wilgoć jest niezwykle istotna - jej brak natychmiast odbija się na ogólnym wyglądzie rośliny. Złotym środkiem jest minimum 8 godzin słońca i dobra, kompostowa, żyzna i próchnicza gleba zatrzymująca wilgoć. Choć to nie pozwoli zapomnieć o podlewaniu. Odczyn powinien być lekko kwaśny do obojętnego. Jeśli uda nam się spełnić wszystkie warunki roślina będzie zachwycać swoim niebanalnym wyglądem. Z pewnością jest warta zachodu. Całkowicie mrozoodporna.

Odmiana Little Blues’ to urocza, kompaktowa forma wprowadzona 2015 roku przez Jelitto Seeds. Podobnie jak u gatunku skórzaste, grube liście są błyszczące i ciemnozielone. Jasnoniebieskie z ciemnymi żyłkami kwiaty zebrane w kłosokształtny kwiatostan rozwijają się na przełomie wiosny i lata, od kwietnia do czerwca. O tej porze roślina osiąga zaledwie 15 cm wysokości – prawdziwy karzełek. Dzięki temu może być z powodzeniem uprawiana nie tylko w ogrodach, nawet tych niewielkich, ale także w donicach lub skrzynkach na balkonach i tarasach. Odmiana trwała.

BK1263-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
IV-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także