Pięciornik nepalski 'Helen Jane' - Potentilla nepalensis

0,00 zł

Nr Kat. BJ1257-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pięciornik nepalski 'Helen Jane'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pięciornik nepalski 'Helen Jane'

(Potentilla nepalensis)   Pięciornik nepalski jest krótkotrwałą byliną pochodzącą (jak sama nazwa wskazuje) z Nepalu, a konkretnie z zachodniej części Himalajów, od Pakistanu po środkowy Nepal, z tamtejszych pastwisk i łąk na wysokościach 2100 – 3000 m n.p.m.
To roślina o dość luźnym pokroju zwłaszcza gdy wchodzi w fazę kwitnienia. Pierwotna kępa dłoniastych, wyraźnie unerwionych liści o ząbkowanych brzegach zamienia się w wydłużone, ulistnione pędy o długości 30-60 cm, na których rozkwitają zebrane w luźne wierzchotki karminowo-różowe kwiaty na długich szypułkach. Pora kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa przez około 2 miesiące. Gdy kwiaty przekwitną a pędy zostaną wycięte, miejsce w którym rośnie pustoszeje na pewien czas. Przy dobrej pogodzie wczesną jesienią powtarza kwitnienie.
Jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, umiarkowanie wilgotna i niekoniecznie mocno zasobna, o odczynie obojętnym w kierunku kwaśnym, ale przypuszczalna, w miejscu słonecznym lub lekko półcienistym. Na odpowiednim stanowisku daje samosiew. Zimuje doskonale.

‘Helen Jane’ to urocza odmiana o jasnoróżowych z karminowym środkiem kwiatach. Jej największą zaletą jest niski wzrost – zaledwie 30cm w porze kwitnienia, który rozpoczyna się wcześniej niż u gatunku bo już pod koniec maja i trwa do końca lipca. I podobnie jak u gatunku przycięta po kwitnieniu może sypnąć kwiatami jeszcze z początkiem jesieni. Można

BJ1257-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także