Języczka pomarańczowa - Ligularia dentata

0,00 zł

Nr Kat. BJ0255-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Języczka pomarańczowaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Języczka pomarańczowa

(Ligularia dentata)     Piękna, kontrastowo wybarwiona roślina kłączowa o pokaźnych rozmiarach. Jej ojczyzną są Chiny i Japonia, gdzie rośnie na trawiastych zboczach, wzdłuż strumieni i rzek. To niezwykle ozdobna roślina do nieco większych ogrodów, atrakcyjna przez cały sezon.

     Tworzy okazałe kępy wspaniałych, dużych, niemal okrągłych liści, osadzonych na wysokich ogonkach. Liście na wierzchu jasnozielone od spodu purpurowo podbarwione. Pod koniec lata na grubych, sztywnych i rozgałęzionych u góry, bordowych pędach rozwijają się zebrane w nibybaldachy żółto-pomarańczowe koszyczki kwiatowe, wabiąc mnóstwo owadów.

     Lubi przede wszystkim żyzne, próchnicze i stale wilgotne podłoże w miejscu jasnym lub półcienistym. Na stanowiskach słonecznych liście niestety więdną mimo wilgotnej gleby - nie lubi wysokich temperatur. Pięknie prezentuje się posadzona w miejscach świetlistych na brzegu zbiorników wodnych ale także na rabatach bylinowych. Potrzebuję sporo miejsca. Zimuje bez zastrzeżeń.Daje samosiew - rośliny otrzymane w ten sposób zakwitają po dwóch trzech latach.

BJ0255-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
pomarańczowa
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VIII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4

Zobacz także