Pierwiosnek przyprószony - Primula pulverulenta

0,00 zł

Nr Kat. BJ1246-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pierwiosnek przyprószonyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pierwiosnek przyprószony

(Primula pulverulenta)     Pierwiosnek przyprószony pochodzi z Chin, konkretnie z zachodniego Syczuanu, gdzie rośnie w miejscach wilgotnych, na łąkach i brzegach strumieni na wysokościach 2200 - 2500 m n.p.m. Uznawany jest za jeden z najładniejszych, najmniej kapryśnych i najbardziej żywotnych i trwałych pierwiosnków w grupie kandelabrowych. Nie bez powodu został wyróżniony odznaczeniem Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego RHS.
Jest szczęśliwy, gdy ma do dyspozycji chłodne, świetliste a nawet słoneczne stanowisko z dobrą, żyzną i stale wilgotną glebą o odczynie obojętnym w kierunku kwaśnego. Szczególnie istotna jest wilgoć, dlatego wskazane jest ściółkowanie gleby w miejscu gdzie rośnie. Zadowolony z "miejscówki" kwitnie wspaniale a jego kwiaty są szalenie urodziwe. Delikatne ale bardzo wyraziste – szkarłatno-różowe z wyraźnym czerwonym okiem. Kwiaty ułożone są okółkowo na nagim, mocno omszonym pędzie. Uroku dodaje im mączysty nalot na kwiatowych pąkach, który sprawia, że kwiatostan wygląda jakby był obsypany sreberkiem. Pędy kwiatostanowe wyrastają z przyziemnej, liściastej rozety, gdzie liście są podługowate, jajowate (do 25 cm długości), nieco ząbkowane na krawędziach. W porze kwitnienia osiąga 60 - 90 cm wysokości a kilkuletnia kępa może osiągnąć 60 cm średnicy. Kwitnie wczesnym latem, na przełomie maja i czerwca.
Gatunek ten jest długowieczny i nie potrzebuje częstego odmładzania. Jest rośliną częściowo zimozieloną i nie wymaga okrywania na zimę. Mrozy mu nie straszne.

BJ1246-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także