Jastrzębiec pomarańczowy - Hieracium aurantiacum

0,00 zł

Nr Kat. BJ0227-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Jastrzębiec pomarańczowy

(Hieracium aurantiacum)     Suche, słoneczne i niemal jałowe miejsca są dla niego wprost idealne. Tylko w takich warunkach potrafi okazać swój niepowtarzalny urok. A niewiele roślin może poszczycić się taką barwą kwiatów-intensywnie pomarańczową. Z tego powodu nazywany jest pędzlem diabła.

     Jest byliną kłączowa, dość agresywną i ekspansywną. Trzeba mieć to na uwadze wprowadzając go do ogrodu. Liście o jasnozielonej barwie pokryte długim ale rzadkim owłosieniem zebrane są tuż nad ziemią w niewielkie rozety. Z ich środka wyrastają latem rzadko ulistnione, również owłosione pędy, na których rozkwitają niewielkie ale liczne kwiatostany, złożone tylko z kwiatów językowych (potocznie nazywanych płatkami). Kwiaty są wysoko miododajne, więc przyciągają mnóstwo zapylaczy. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato. Przy sprzyjającej aurze powtarza kwitnienie jesienią, ale nie jest ono już tak widowiskowe. Doskonale sprawdzi się na wszelkich nieużytkach, w miejscach gdzie nikt nie chce rosnąć. Zimuje bardzo dobrze. Jest byliną raczej krótkowieczną ale daje duży samosiew.

BJ0227-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
pomarańczowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także