Gajowiec żółty- Lamium galeobdolon

Nr Kat. BJ0222-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gajowiec żółty

(Lamium galeobdolon)     Szybkorosnąca bylina kłączowa o ciekawie wybarwionych liściach. W optymalnych warunkach może być inwazyjna. Wyrastające wiosną pędy tworzą gęste, wzniesione kępy. Liście na pędach sercowate, szorstkie, zielono- srebrzyste. Żółte, motylkowate kwiaty zebrane w nibyokółki rozwijają się od kwietnia i sprawiają że kępy są o tej porze bardzo kolorowe. Kwiaty są masowo oblatywanie przez owady (szczególnie trzmiele), gdyż są miododajne. Po kwitnieniu roślina mocno przyspiesza wypuszczając długie pędy, które przy kontakcie z podłożem łatwo się ukorzeniają. To z tego powodu staje się inwazyjna.

     Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych, świetlistych, gdzie podłoże jest przede wszystkim wilgotne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Są to oczywiście warunki optymalne ale urośnie praktycznie wszędzie.Doskonała roślina okrywowa, zadarniająca, do uzupełniania przestrzeni pod drzewami czy krzewami, gdzie będzie mogła rozrastać się swobodnie. Zimuje bardzo dobrze.

BJ0222-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
10-30cm
30-50cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane