Jasieniec trwały - Jasione laevis

14,00 zł

Nr Kat. BJS0036-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Jasieniec trwały

(Jasione laevis, Jasione perennis)     Cenna roślina do ogrodów skalnych. Jej wąskie, ciemnozielone, lancetowate liście zebrane są przyziemne rozety, z których latem wyrastają proste, nagie pędy zakończone kulistym kwiatostanem o fioletowo-niebieskiej barwie. Wyrastające spomiędzy płatków długie słupki i pręciki nadają im puszystych wygląd. Kwitnie obficie i długo, niemal przez całe lato.

    Jest mało wymagająca. Najlepiej rośnie na miejscach słonecznych, gdzie podłoże jest kamieniste, słabo żyzne i umiarkowanie wilgotne, nie zawierające wapnia. Tam gdzie warunki są lepsze kwitnie słabiej, traci zwarty pokrój, pędy wyciągają się i pokładają. Zimuje bardzo dobrze w mocno przepuszczalnym podłożu. Najlepiej wygląda jako roślina pierwszoplanowa na rabatach kwiatowych, nadaje się również do posadzenia w ogrodzie skalnym. Ścięte kwiaty długo utrzymują świeżość w wazonie.

BJS0036-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
bezwapienne
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także