Jarzmianka większa 'Roma' - Astrantia major

0,00 zł

Nr Kat. BJ0219-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Jarzmianka większa 'Roma'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Jarzmianka większa 'Roma'

(Astrantia major)     Urocza bylina tworząca zgrabne kępy dekoracyjnych liści, niewymagająca, długo i obficie kwitnąca - to główne powody, dla których jest chętnie sadzona w ogrodach. Pokryte drobnymi włoskami, pierzaste, mocno powcinane liście o soczyście zielonej barwie, sztywne i błyszczące, osadzone są na dość wysokich pędach. Są bardzo trwałe, zamierają dopiero w listopadzie. W czerwcu rozwijają się bardzo charakterystyczne dla jarzmianek kwiatostany -kopulaste baldachy złożone z licznych drobnych kwiatów otoczone tzw. podsadkami. Ich barwa jest różna, u gatunku najczęściej kremowo- biała lub jasnoróżowa. Lubi miejsca półcieniste z żyznym, próchniczy, stale ale umiarkowanie wilgotnym podłożem, o odczynie zasadowym do obojętnego. Dość dobrze rośnie i kwitnie na miejscach słonecznych pod warunkiem utrzymania odpowiednio wilgotnej gleby. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dopiero wiosną, podczas porządkowania rabat usuwamy martwe pędy i liście. W optymalnych warunkach daje samosiew, zimuje bez problemów. Ze względu na ładny pokrój i długo utrzymujące się gwiazdkowate kwiaty, może być ozdobą niemal każdej części ogrodu. Rośnie raczej wolno, potrzeba kilku sezonów żeby kępa stała się okazała. 

     Odmiana 'Roma' - nieco wyższa od gatunku. Kwitnąca roślina dorasta do 70cm, zaś sama kępa liściowa to około 50cm. Kwiaty o wyjątkowej różowej barwie rozwijają się od czerwca aż do września - najdłużej kwitnąca odmiana. Preferuje stanowiska półcieniste a nawet cieniste. 

BJ0219-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także