Hortensja krzewiasta / drzewiasta - Hydrangea arborescens

12,00 zł

Nr Kat. BH0202-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Hortensja krzewiasta / drzewiasta

(Hydrangea arborescens)     Hortensje kochają chyba wszyscy. I chyba wszyscy się nimi zachwycają. Niemal w każdym ogrodzie, ich piękne kwiaty są największą ozdobą. Nieco kapryśne, czasem obrażalskie, niektóre wymagające, inne łatwe w uprawie. Różnorodność form i barw sprawia, że każdy może je uprawiać czy to na rabacie czy to na tarasie w donicy.
  Najprościej, można je podzielić na hortensje krzewiaste (drzewiaste), ogrodowe i bukietowe. Oczywiście gatunków jest znacznie więcej, ale te trzy są najbardziej popularne i najczęściej uprawiane. Większość hortensji ma podobne wymagania. Lubią lekko ocienione, zaciszne stanowiska (bez palącego słońca) oraz lekko kwaśne, żyzne, próchnicze i stale, ale umiarkowanie wilgotne podłoże. Większość z nich jest mrozoodporna, ale niektóre wymagają zimowej osłony. Potrzebuję uwagi, troski i pielęgnacji, by być po prostu piękne.

     Hortensja bukietowa jest chyba najłatwiejsza w uprawie. Oczywiście ma swoje upodobania i wymagania, ale nie jest kapryśna i praktycznie na każdym stanowisku i w każdym podłożu rośnie i kwitnie. Natomiast jeśli zapewnimy jej dobre warunki odwdzięczy się szybkim, zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Wprowadzając ją do ogrodu trzeba pamiętać, że jest to dość duży krzew, więc potrzebuje sporo miejsca. Jego pędy, choć początkowo sztywne, pod ciężarem ogromnych kwiatów przewieszają się lub pokładają. Dorasta do 2 m wysokości i tyle samo szerokości. Duże, kuliste kwiaty rozwijają się na pędach tegorocznych (to ważne), więc kwitnienie jest niezawodne. Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest wiosenne cięcie. Pędy trzeba przyciąć na wysokość 3-4 oczek, pędy martwe, przemarznięte lub suche usunąć całkowicie. Dzięki temu nowe przyrosty będą mocne, sztywne a kwiaty większe. Można zastosować tylko cięcie pielęgnacyjne lub też nie przycinać pędów wcale, ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że kwiaty będą drobniejsze, pędy cieńsze, słabsze i będą się mocno pokładać. Konieczne będzie wtedy palikowanie i podwiązywanie rośliny. Na zimę zaleca się obsypanie nasady krzewów suchymi liśćmi, korą czy kompostem - z pewnością nie zaszkodzi. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że nie jest to zabieg konieczny. Nie zabezpieczam swoich hortensji krzewiastych na zimę a mimo to zimują doskonale i kwitną pięknie (Polska wschodnia). Jeśli przyjdzie nam do głowy przesadzanie lub dzielenie rośliny trzeba się nastawić na duży wysiłek. Korzenie drążą głęboko, zarówno w głąb jak i na szerokość. Nie będzie to ani łatwe ani szybkie do zrobienia. A to gdzie będzie rosła nasza hortensja zależy tylko od nas. Warto zadbać o to, by było to miejsce wyeksponowane, ona na to zasługuje.

BH0202-P11

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
150-200cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
świetliste
Podłoże
próchnicze
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII/VIII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane