Bluszcz pospolity 'Teardrop' - Hedera helix

0,00 zł

Nr Kat. BH0198-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Bluszcz pospolity 'Teardrop'

(Hedera helix)   Jest zimozielonym, silnym pnączem o dużych walorach ozdobnych. W ogrodzie może spełniać różnorakie funkcje. Może tworzyć wysokie “płoty” czy “osłony”, może być rośliną okrywową - wszystko zależy od tego gdzie zostanie posadzony i jak chcemy go wykorzystać. Jego długie pędy wytwarzają korzenie czepne, dzięki którym może się wspinać po różnych powierzchniach, nawet tych wydających się być gładkie. Tworzy szczelne “parawany” lub “dywany” (gdy płoży się po ziemi).

     Bluszcz wytwarza dwa rodzaje liści. Całobrzegie na pędach generatywnych (kwitnących) i klapowane na pędach wegetatywnych ( nie kwitnących). Oczywiście bardziej dekoracyjne są te klapowane i są w znacznej większości. U gatunku są jednolite, ciemnozielone, skórzaste z wyraźnym unerwieniem. Kwitnie rzadko a kwiaty nie mają wartości ozdobnej. Rośnie silnie, roczny przyrost może osiągać nawet 1 m. Nowo posadzone rośliny potrzebują około dwóch sezonów aby dobrze się ukorzenić i nabrać wigoru.

      Nie ma dużych wymagań, urośnie praktycznie w każdym podłożu, ale im będzie ono lepsze (bardziej próchnicze, zawierające wapń), tym roślina będzie ładniejsza. Szczególnie istotna jest wilgoć, której nie powinno zabraknąć. Lubi stanowiska cieniste lub półcieniste. Tylko odmiany o pstrych liściach potrzebują nieco jaśniejszych stanowisk, by nie tracić wybarwienia. Bluszcz jest rośliną odporną na niekorzystne warunki, a przy tym jednym z najbardziej długowiecznych pnączy. Jest całkowicie mrozoodporny, choć zdarza się, że niektóre pędy (zwłaszcza w części górnej) mogą przemarzać w ostre zimy. Nie jest to wielkim problemem. Wiosną wystarczy usunąć martwe części. Dzięki temu roślina będzie się lepiej rozwijać i zagęszczać.

Odmiana 'Teardrop' to przede wszystkim odmienny charakter. Pędy nie mają tendencji do wspinania ale są raczej płożące. Doskonale nadaje się więc do okrywania i zadarniania powierzchni zwłaszcza, że mocno się rozkrzewia a pędy przy kontakcie z podłożem szybko się ukorzeniają. Liście są całobrzegie i mają kształt spływającej łzy. Dobrze znosi też miejsca bardziej oświetlone. Pędy osiągają nie więcej niż 3m długości. 

BH0198-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
300 cm
powyżej 200cm
Stanowisko
cieniste
pstrokate
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
wapienne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Najczęściej Kupowane