Bluszcz pospolity 'Goldheart' - Hedera helix

Nr Kat. BH0197

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bluszcz pospolity 'Goldheart'

(Hedera helix)   Jest zimozielonym, silnym pnączem o dużych walorach ozdobnych. W ogrodzie może spełniać różnorakie funkcje. Może tworzyć wysokie “płoty” czy “osłony”, może być rośliną okrywową - wszystko zależy od tego gdzie zostanie posadzony i jak chcemy go wykorzystać. Jego długie pędy wytwarzają korzenie czepne, dzięki którym może się wspinać po różnych powierzchniach, nawet tych wydających się być gładkie. Tworzy szczelne “parawany” lub “dywany” (gdy płoży się po ziemi).

     Bluszcz wytwarza dwa rodzaje liści. Całobrzegie na pędach generatywnych (kwitnących) i klapowane na pędach wegetatywnych ( nie kwitnących). Oczywiście bardziej dekoracyjne są te klapowane i są w znacznej większości. U gatunku są jednolite, ciemnozielone, skórzaste z wyraźnym unerwieniem. Kwitnie rzadko a kwiaty nie mają wartości ozdobnej. Rośnie silnie, roczny przyrost może osiągać nawet 1 m. Nowo posadzone rośliny potrzebują około dwóch sezonów aby dobrze się ukorzenić i nabrać wigoru.

      Nie ma dużych wymagań, urośnie praktycznie w każdym podłożu, ale im będzie ono lepsze (bardziej próchnicze, zawierające wapń), tym roślina będzie ładniejsza. Szczególnie istotna jest wilgoć, której nie powinno zabraknąć. Lubi stanowiska cieniste lub półcieniste. Tylko odmiany o pstrych liściach potrzebują nieco jaśniejszych stanowisk, by nie tracić wybarwienia. Bluszcz jest rośliną odporną na niekorzystne warunki, a przy tym jednym z najbardziej długowiecznych pnączy. Jest całkowicie mrozoodporny, choć zdarza się, że niektóre pędy (zwłaszcza w części górnej) mogą przemarzać w ostre zimy. Nie jest to wielkim problemem. Wiosną wystarczy usunąć martwe części. Dzięki temu roślina będzie się lepiej rozwijać i zagęszczać.

Odmiana 'Goldheart' - osiąga wysokość 3-6m. Rośnie wolniej niż gatunek - roczny przyrost to maksymalnie 50cm w optymalnych warunkach. Liście dwubarwne, zielone na brzegach, złocistożółte wewnątrz. Jego pędy są bardziej wrażliwe na przemarzanie dlatego zaleca się sadzenie go w miejscach osłoniętych. 

BH0197

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
300-600cm
powyżej 200cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także