Goździk ogrodowy różowy - Dianthus caryophyllus

0,00 zł

Nr Kat. BG0195-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Goździk ogrodowy różowy

(Dianthus caryophyllus)     Rodzaj Dianthus obejmuje ponad 300 różnych gatunków, występujących głównie w Europie i Azji, rzadko w Ameryce Północnej i górach Afryki. Są wśród nich gatunki niskie i wysokie, skalne i rabatowe, łatwe i trudne w uprawie. Dlatego też można je spotkać w prawie każdym ogrodzie. Urzekają zapachem, barwą i kształtem kwiatów. Prawie wszystkie lubią słoneczne, ciepłe stanowiska i dobrze zdrenowaną wapienną glebę. Nie potrzebują wiele - za to dają bardzo dużo. Każdy znajdzie wśród goździków ten jeden - ulubiony.

    Goździk ogrodowy jest szeroko uprawianą rośliną ze względu na urocze, najczęściej pełne kwiaty o wspaniałym zapachu. Kwiaty rozwijają się przez całe lato a nawet dłużej. Ich barwa uzależniona jest od odmiany, najczęściej są to odcienie czerwieni i różu, ale mogą być także białe a nawet żółte. Jest bardzo wszechstronną rośliną, może być uprawiany zarówno na ogrodowej rabacie jak i w donicach. Tworzy luźne kępy wyprostowanych pędów, z czasem drewniejących u nasady. Liście są wąskie, siedzące, ułożone na pędach parami - zielone lub sinozielone, z woskowym nalotem.

     Nie jest rośliną trudną w uprawie, ale ma pewne potrzeby, którym trzeba sprostać by wyglądał atrakcyjnie. Stanowisko najlepiej słoneczne ale raczej chłodne - nie przepada za letnimi upałami. Przy wysokich temperaturach roślina ogranicza kwitnienie. Podłoże żyzne, przepuszczalne, próchnicze, zapewniające dobrą gospodarkę powietrzno-wodną. W zbyt suchej glebie pędy szybko drewnieją, ogołacają się od dołu i zamiast kępy mamy raczej ubogi krzaczek. Podłoże powinno być stale wilgotne.

     Przy uprawie w donicy ważne jest nawożenie, gdyż kwitnąca roślina jest dość żarłoczna - ale nie ma w tym nic dziwnego przy tak dużej ilości kwiatów. Nawozić trzeba codziennie (co drugie podlewanie) połową dawki podaną na opakowaniu (nawóz dla roślin kwitnących). Istotne jest także regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów. Tak więc trzeba poświęcić mu nieco uwagi ale w zamian otrzymamy piękne kwiaty o wspaniałym zapachu. Jest rośliną mrozoodporną pod warunkiem, że zadbamy o dobry drenaż w podłożu - bez drenażu korzenie mogą wygnić. W bezśnieżne zimy warto zabezpieczyć rośliny jedliną.

BG0195-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
wapienne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
V-X
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także