Goździk siny 'Skyness Hill' - Dianthus gratianopolitanus

0,00 zł

Nr Kat. BG0194-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Goździk siny 'Skyness Hill'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Goździk siny 'Skyness Hill'

(Dianthus gratianopolitanus)     Rodzaj Dianthus obejmuje ponad 300 różnych gatunków, występujących głównie w Europie i Azji, rzadko w Ameryce Północnej i górach Afryki. Są wśród nich gatunki niskie i wysokie, skalne i rabatowe, łatwe i trudne w uprawie. Dlatego też można je spotkać w prawie każdym ogrodzie. Urzekają zapachem, barwą i kształtem kwiatów. Prawie wszystkie lubią słoneczne, ciepłe stanowiska i dobrze zdrenowaną wapienną glebę. Nie potrzebują wiele - za to dają bardzo dużo. Każdy znajdzie wśród goździków ten jeden - ulubiony.

    Goździk siny to znana i chętnie uprawiana w ogrodach roślina, ze względu na niezawodne, obfite kwitnienie i niewielkie wymagania. Swoją nazwę zawdzięcza barwie liści - sino niebieskiej, którą nadaje im woskowy nalot. Tworzy wypukłe poduchy, z czasem rozległe, wąskich, zaostrzonych liści. W czerwcu na sztywnych pędach rozkwitają różowe kwiaty o pięknym zapachu. Kwitnie bardzo intensywnie a kwiaty przyciągają motyle i inne owady. Lubi słoneczne stanowiska. Za podłoże wystarczy mu zwykła ziemia ogrodowa, niezbyt urodzajna, umiarkowanie wilgotna ale dobrze przepuszczalna. Poza usuwaniem przekwitniętych kwiatów nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Całkowicie mrozoodporny.

     Odmiana ‘Skyness Hill’ kwitnie niemal przez całe lato, najobficiej w czerwcu i lipcu. Kwiaty są niesamowicie aromatyczne. Ich zapach roznosi się po całym ogrodzie. Aż trudno uwierzyć, że tak niewielka roślina potrafi pachnąć tak pięknie i tak intensywnie.

BG0194-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także