Goryczka dahurska 'Nikita' - Gentiana dahurica

0,00 zł

Nr Kat. BG0186-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Goryczka dahurska 'Nikita'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Goryczka dahurska 'Nikita'

(Gentiana dahurica)     Goryczki nie należą do roślin łatwych w uprawie. Ale ten gatunek to doskonały wybór dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją “goryczkową” przygodę. Łatwa w uprawie, niewymagająca a nie mniej atrakcyjna niż inne gatunki. Naturalnie występuje w północnych Chinach i wschodniej Syberii, w miejscach piaszczystych, stepach i zaroślach.

     Tworzy ładne kępy lancetowatych, długich (do 15 cm), ciemnozielonych liści. Z kępy wyrastają rzadko ulistnione, zwieszające pędy a na ich szczytach pod koniec lata rozkwitają zebrane w wierzchotki lejkowate kwiaty o intensywnie niebieskiej barwie z jaśniejszą gardzielą. Kwitnie bardzo - długo aż do przymrozków. Wymaga słonecznego stanowiska z żyznym, przepuszczalnym i stale ale umiarkowanie wilgotnej podłożem. Odczyn gleby nie ma większego znaczenia -oczywiście poza skrajnościami.Odpowiednia wilgotność podłoża jest istotna zwłaszcza w porze kwitnienia.

     Jest rośliną długowieczną i nie wymaga przesadzania czy dzielenia co kilka lat. Początkowo, przez pierwsze 2 lata rośnie dość wolno, później kępy stają się coraz szersze a pędów kwiatowych (a co za tym idzie także kwiatów) jest coraz więcej. Może rosnąć praktycznie wszędzie, byle zapewnić jej niezbędne potrzeby. Bez problemu może być także uprawiana w donicy.Całkowicie mrozoodporna.

BG0186-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także