Głodek mrzygłód - Draba aizoides

0,00 zł

Nr Kat. BGS0035-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Głodek mrzygłódRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Głodek mrzygłód

(Draba aidoides)     Najbardziej znany i najczęściej spotykany w uprawach gatunek, występujący naturalnie w Europie - od Pirenejów po Karpaty i Bałkany, również w Polsce. Tworzy wypukłe poduszeczki wysokości około 3- 5cm, złożone z przyziemnych, gęstych rozetek. Liście w rozetkach lancetowate, grube (2 cm dł.), pokryte na brzegach długimi szczecinkami. Żółte kwiaty, zebrane w niewielkie grona, rozkwitają wiosną tworząc kwiatowe kępy. Kwitnie bardzo obficie i długo, bo aż do końca maja.

     Bardzo łatwy w uprawie, niekapryśny. Lubi miejsca słoneczne z przepuszczalnym (najlepiej piaszczysto-gliniastym), umiarkowanie wilgotnym podłożem. Dobrze jeśli podłoże zawiera wapń, ale nie jest to wymóg konieczny. Jest dość tolerancyjny, tak więc odczyn obojętny a nawet lekko kwaśny nie jest dla niego przeszkodą. Niezwykle wdzięczna lecz wolnorosnąca roślina do ogrodów skalnych, na murki, skalniaki, skarpy ale także do uprawy w donicach. Zimuje bardzo dobrze.

BGS0035-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
5-12cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
piaszczyste
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także