Głodek kaukaski - Draba bruniifolia

12,50 zł

Nr Kat. BGKL026-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Głodek kaukaski

(Draba bruniifolia)     Cenna bylina skalna - kolekcjonerska, niezwykle rzadko spotykana w ogrodach. Naturalnie występuje na terenie Turcji, Kaukazu i w północnym Iranie, gdzie zasiedla skaliste zbocza i piargi na wysokości 1300 - 2700 m n.p.m.

     Jeden z ładniejszych w "rodzinie" głodków. Tworzy niewysokie, czasem rozległe poduszki, złożone z malutkich, igiełkowatych rozetek. Kępki przypominają wyglądem połacie mchu. Drobne liście mają wyraźny środkowy nerw i są jasnozielonej barwy. Kwitnie bardzo wcześnie bo już pod koniec marca. Jasnożółte, drobne kwiaty zebrane po kilka w niewielkie baldachogrona, rozwijają się na krótkich, niezbyt sztywnych pędach zasłaniając niemal całkowicie zieleń liści. Kwiaty zdobią roślinę przez około miesiąc.

     Jest jednym z łatwiejszych w uprawie - doskonały gatunek dla początkujących wielbicieli skalniaków. Najlepiej rośnie na wapiennym, przepuszczalnym nieco wilgotnym ale i niezbyt żyznym podłożu ( głodek powinien być głodny). Stanowisko koniecznie słoneczne. Całkowicie mrozoodporny. Przydatny na szersze półki skalne, murki, tarasy i kamieniste skarpy.

BGKL026-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane