Gipsówka rozesłana Alba - Gypsophila repens

0,00 zł

Nr Kat. BGS0033-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gipsówka rozesłana AlbaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gipsówka rozesłana Alba / Łyszczec rozesłany

(Gypsophila repens)     Wdzięczna bylina do obsadzania skalniaków, skarp, murków, między kamieniami. W naturze występuje w górskich obszarach środkowej i południowej Europy (od Hiszpanii po Karpaty), zasiedlając wapienne skały, piargi i alpejskie murawy.

     Tworzy rozległe kobierce cienkich, pełzających pędów z wąskimi, skórzastymi liśćmi o szaroniebieskiej barwie. Pędy kwitnące unoszą się na końcach. Późną wiosną pojawiają się liczne, drobne, białe kwiaty zebrane w luźne wiechy na szczytach pędów. Kwitnie bardzo obficie. Łatwa w uprawie i nie wymagająca specjalnych warunków ani pielęgnacji.

     Stanowisko słoneczne, podłoże przepuszczalne umiarkowanie zasobne i lekko wilgotne - to wszystko czego potrzebuje. Po kwitnieniu wystarczy jedynie przyciąć pędy. Roślina szybko się rozkrzewia a w ciągu sezonu pojawiają się następne kwiaty choć nieco mniej liczne. Zimuje bez zastrzeżeń.

BGS0033-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także