Gipsówka rogownicowata - Gypsophila cerastioides

0,00 zł

Nr Kat. BGS0032-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gipsówka rogownicowataRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gipsówka rogownicowata / Łyszczec rogownicowaty

(Gypsophila cerastioides)     Niezawodna i niewymagająca bylina skalna, często spotykana w ogrodach. Prostota uprawy i obfite kwitnienie przez niemal całe lato to dwa główne powody dla których warto wprowadzić ją do swojej kolekcji. Pochodzi z Himalajów, gdzie najczęściej rośnie na znacznych wysokościach, zasiedlają skalne półki, górskie murawy i zbocza.

     Tworzy luźne kobierce pokładających się pędów. Liście mają łopatkowaty kształt, są omszone co nadaje im szarozieloną barwę. Pod koniec wiosny (w czerwcu) na końcach pędów rozkwitają zebrane w luźne baldachogrona, niewielkie szerokodzwonkowate kwiaty o białej lub lekko różowej barwie z ciemnoróżowymi prążkami. Kwitnie obficie do końca sierpnia. Później warto przyciąć pędy, co pozwoli na regenerację i zagęszczenie rośliny.

     Ma niewielkie wymagania. Stanowisko słoneczne z raczej suchym, niezbyt zasobnym, wapiennym i przepuszczalnym podłożem. Na lepszych glebach będzie kwitła słabo. W porze kwitnienia, jeśli jest bardzo sucho, dobrze jest dać jej trochę wody dla utrzymania wigoru. Nie toleruj gleb kwaśnych czy lekko kwaśnych, co najwyżej o odczynie obojętnym. Najlepiej wygląda posadzona na murkach lub półkach skalnych tak, by zwisające pędy mogły tworzyć kaskadę. Zimuje bez problemów.

BGS0032-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także