Gillenia trójlistkowa - Gillenia trifoliata

0,00 zł

Nr Kat. BG0182-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gillenia trójlistkowaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gillenia trójlistkowa

(Gillenia trifoliata)     Rzadko spotykana w ogrodach, cudownie delikatna i niezwykle piękna bylina na stanowiska świetliste. W naturze występuje we wschodniej części Ameryki Północnej (od Kanady po USA), gdzie rośnie głównie na obrzeżach świetlistych lasów.

     Jest byliną kłączową choć z czasem przybiera formę niewielkiego krzewu o koronkowym wyglądzie. Jej wzniesione, lekko rozgałęzione pędy o czerwonym zabarwieniu są gęsto ulistnione. Lancetowate liście o ząbkowanych brzegach zebrane są po 3 i osadzone na ogonkach. Latem na szczytach pędów rozkwitają luźne wiechowate kwiatostany. Kwiaty o białej barwie wyglądają jak delikatne gwiazdki tworząc kwiatowy obłoczek. Po kwitnieniu na pędach pozostają czerwono zabarwione kielichy kwiatowe. Jesienią liście przybierają złoto-czerwone kolory.

     Nie jest rośliną trudną w uprawie. Jedynie młode okazy przez pierwsze 2 lata wymagają nieco opieki w postaci utrzymania wilgotnej gleby. Lubi miejsca jasne, świetliste ale bez palącego słońca. Podłoże powinno być dość zasobne, próchnicze, dobrze gospodarujące wodą - wszak to roślina leśna. Na stanowiskach zbyt cienistych pędy wykładają się i roślina wymaga podpierania. Ze względu na koronkową formę najlepiej prezentuje się posadzona na tle ciemniejszych roślin lub iglaków, które nie będą dla niej konkurencją “widokową’. Zimuje bardzo dobrze, zwłaszcza gdy rośnie w miejscu zacisznym.

BG0182-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
krzewiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4

Zobacz także