Gęsiówka macedońska 'Old Gold' - Arabis ferdinandi-coburgii

0,00 zł

Nr Kat. BGS0029-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gęsiówka macedońska 'Old Gold'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gęsiówka macedońska 'Old Gold'

(Arabis ferdinandi-coburgii)      Bardzo cenna roślina okrywowa pochodząca z południowo-zachodniej Bułgarii (Góry Pirin), gdzie rośnie na skalistych zboczach.

   Niewielka bylina poduszkowa tworząca luźne kobierce barwnych rozetek liściowych. Z wyglądu podobna jest do gęsiówki wczesnej, ale nie tworzy rozłogów. Liście gładkie, podługowate z nieregularnym, kremowo białym obrzeżeniem. Niektóre rozetki wykazują rewersję tzn.powracają do pierwotnej, czysto zielonej barwy. Należy je usuwać, gdyż rosną szybciej niż te barwne i mogą całkowicie zdominować roślinę.

      Kwitnie wiosną lecz kwiaty nie są zbyt dekoracyjne i lepiej dla wyglądu rośliny jeśli są usuwane. Jak większość gęsiówek również i ta nie ma specjalnych wymagań. Dobrze rośnie w miejscu słonecznym, na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Bardzo dekoracyjna roślina na skalniaki, skarpy, rabaty czy murki jako roślina zwieszająca. Zimowanie bez zastrzeżeń.

BGS0029-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także