Gęsiówka kaukaska 'Little Treasure White' - Arabis caucasica

0,00 zł

Nr Kat. BGS0028-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gęsiówka kaukaska 'Little Treasure Deep White'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gęsiówka kaukaska 'Little Treasure White'

(Arabis caucasica)
      Ceniona, lubiana i chętnie sadzona w ogrodach niewielka bylina o pochodzeniu górskim - Kaukaz i basen Morza Śródziemnego, na skałach, stromych zboczach i piargach.

      Ceniona jest nie tylko za piękne kwiaty ale również za dekoracyjne ulistnienie. Liście pokryte są drobnymi włoskami, które nadają im srebrzysto-niebieską barwę. Dodatkową ozdobą są ząbkowane brzegi. Kwitnie wczesną wiosną obsypując się całą masą uroczych,białych o okrągłym zarysie kwiatów. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią. Nie wymagająca co do podłoża. Urośnie praktycznie w każdej glebie ale zdecydowanie preferuje te lekkie, dobrze gospodarujące wodą i przepuszczalne w miejscu słonecznym. Jest rośliną zimozieloną.

     Świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych - jest jedną z pięciu obowiązkowych bylin skalnych. Może być także sadzona na rabatach jako roślina obwódkowa a nawet w donicach. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie po kwitnieniu. Powoduje to lepsze rozkrzewienie i zagęszczenie rośliny. Ważne jest także regularne usuwanie chwastów spomiędzy pędów. Przy dobrym drenażu nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Odmiana 'Deep White' - należy do grupy gęsiówek o nazwie 'Little Treasure' - czyli Mały Skarb. Nazwa mówi prawie wszystko. Ta niewielka gęsiówka tworzy śliczne, gęste kępki osiągające w porze kwitnienia zaledwie 10-15cm wysokości. Kwitnienie rozpoczyna bardzo wcześnie, bo już pod koniec marca i trwa nawet do maja. Kwiaty o białej barwie nie blakną, utrzymują wybarwienie niemal przez cały okres kwitnienia. Jej wymagania nie różnią się niczym od wymagań gatunku. 

BGS0028-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także