Gęsiówka kaukaska 'Variegata' - Arabis caucasica

0,00 zł

Nr Kat. BGS0026-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gęsiówka kaukaska 'Variegata'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gęsiówka kaukaska 'Variegata'

(Arabis caucasica)
      Ceniona, lubiana i chętnie sadzona w ogrodach niewielka bylina o pochodzeniu górskim - Kaukaz i basen Morza Śródziemnego, na skałach, stromych zboczach i piargach.

      Ceniona jest nie tylko za piękne kwiaty ale również za dekoracyjne ulistnienie. Liście pokryte są drobnymi włoskami, które nadają im srebrzysto-niebieską barwę. Dodatkową ozdobą są ząbkowane brzegi. Kwitnie wczesną wiosną obsypując się całą masą uroczych,białych o okrągłym zarysie kwiatów. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią. Nie wymagająca co do podłoża. Urośnie praktycznie w każdej glebie ale zdecydowanie preferuje te lekkie, dobrze gospodarujące wodą i przepuszczalne w miejscu słonecznym. Jest rośliną zimozieloną.

     Świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych - jest jedną z pięciu obowiązkowych bylin skalnych. Może być także sadzona na rabatach jako roślina obwódkowa a nawet w donicach. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie po kwitnieniu. Powoduje to lepsze rozkrzewienie i zagęszczenie rośliny. Ważne jest także regularne usuwanie chwastów spomiędzy pędów. Przy dobrym drenażu nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Odmiana 'Variegata - to oprócz uroczych, białych kwiatów pojawiających się wiosną ( na przełomie marca i kwietnia), niezwykle dekoracyjne liście. Zielone, biało obrzeżone, o mocno ząbkowanych brzegach. Liście zebrane są w gęste rozety tworząc atrakcyjne poduchy przez cały sezon. Rozrasta się nieco wolniej od gatunku, więc doskonale nadaje się na mniejsze skalniaki. Nie wymaga specjalnej opieki, poza usunięciem przekwitniętym kwiatostanów. Ma takie same wymagania jak typ - miejsce słoneczne, podłoże lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, najlepiej wapienne. 

BGS0026-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
10-20cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-IV
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także