Gęsiówka kaukaska 'Rosea' - Arabis caucasica, Arabis albida

0,00 zł

Nr Kat. BGS0024-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gęsiówka kaukaska 'Rosea'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gęsiówka kaukaska 'Rosea'

(Arabis caucasica)


      Ceniona, lubiana i chętnie sadzona w ogrodach niewielka bylina o pochodzeniu górskim - Kaukaz i basen Morza Śródziemnego, na skałach, stromych zboczach i piargach.

      Ceniona jest nie tylko za piękne kwiaty ale również za dekoracyjne ulistnienie. Liście pokryte są drobnymi włoskami, które nadają im srebrzysto-niebieską barwę. Dodatkową ozdobą są ząbkowane brzegi. Kwitnie wczesną wiosną obsypując się całą masą uroczych, różowych o okrągłym zarysie kwiatów. Niekiedy powtarza kwitnienie jesienią. Nie wymagająca co do podłoża. Urośnie praktycznie w każdej glebie ale zdecydowanie preferuje te lekkie, dobrze gospodarujące wodą i przepuszczalne w miejscu słonecznym. Jest rośliną zimozieloną.

     Świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych - jest jedną z pięciu obowiązkowych bylin skalnych. Może być także sadzona na rabatach jako roślina obwódkowa a nawet w donicach. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycięcie po kwitnieniu. Powoduje to lepsze rozkrzewienie i zagęszczenie rośliny. Ważne jest także regularne usuwanie chwastów spomiędzy pędów. Przy dobrym drenażu nie wymaga zabezpieczania na zimę.

BGS0024-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także