Gaillardia Commotion 'Moxie' - Gaillardia x grandiflora

0,00 zł

Nr Kat. BG0178-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Gaillardia Commotion'Moxie'

(Gaillardia x grandiflora)      Gaillardie to najczęściej krótkowieczne byliny pochodzące z obszarów Ameryki Północnej Południowej i Środkowej. W ogrodach uprawiane są 3 spośród 28 gatunków:
G. aristata - G.oścista
G.nadobna - G.pulchella
G. x grandiflora - mieszańce z gailardia nadobną.
      Wszystkie mają podobny wygląd i potrzeby. Różnią się natomiast pokrojem, wysokością, barwą kwiatów i okresem kwitnienia. Tworzą gęste kępy bardzo ładnych liści, zebranych w przyziemne rozety. Liście są długie często klapowane lub pierzastosieczne, szarozielone, gęsto owłosione, czasem z żywicznym i gruczołami. Niezwykle barwne, duże koszyczkowe kwiaty rozwijają się przez całe lato i jesienią.

      Gaillardie wymagają miejsc słonecznych, najlepiej osłoniętych od wiatru oraz żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych gleb o odczynie obojętnym lub zasadowym. Ważne jest także by gleby były dobrze przepuszczalne bez zastoiska wodnych. Żeby cieszyć się widokiem pięknie kwitnących roślin konieczne jest regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów - nie powinny zawiązywać nasion. Po pierwszym obfitym kwitnieniu warto roślinę silnie przyciąć. Szybko rozwiną się nowe liście i kwiaty. Jeśli nie zastosujemy choćby jednego z tych zabiegów roślina szybko straci ładny wygląd a liście zaczną żółknąć. Co 3-4 lata powinno się dzielić gailardie, najlepiej wiosną. W optymalnych warunkach dają samosiew. Zimują dobrze, chodź na glebach zwięzłych warto zabezpieczyć je przed nadmiarem wody w podłożu zimą.

      Odmiana Moxie' - należy do grupy Commotion o niezwykłych kwiatach. Ich płatki ( a właściwie kwiaty języczkowe) mają kształt trąbki - zrośnięte u nasady i otwarte u góry. U odmiany 'Moxie' są koloru żółtego z odcieniem pomarańczowym u nasady. W przeciwieństwie do innych odmian woli gleby niezbyt żyzne , mocno przepuszczalnej, kamienisto-piaszczystej glebie. Doskonale sprawdzi się w ogrodach skalnych. Osiąga około 60cm w porze kwitnienia - od czerwca nawet do października ( w zależności od aury).

BG0178-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
ubogie
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane