Gaillardia Arizona 'Apricot' - Gaillardia x grandiflora

0,00 zł

Nr Kat. BG0171-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gaillardia Arizona 'Apricot'



Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gaillardia Arizona 'Apricot'

(Gaillardia x grandiflora)



      Gailardie to najczęściej krótkowieczne byliny pochodzące z obszarów Ameryki Północnej Południowej i Środkowej. W ogrodach uprawiane są 3 spośród 28 gatunków:
G. aristata - G.oścista
G.nadobna - G.pulchella
G. x grandiflora - mieszańce z gaillardia nadobną.
      Wszystkie mają podobny wygląd i potrzeby. Różnią się natomiast pokrojem, wysokością, barwą kwiatów i okresem kwitnienia. Tworzą gęste kępy bardzo ładnych liści, zebranych w przyziemne rozety. Liście są długie często klapowane lub pierzastosieczne, szarozielone, gęsto owłosione, czasem z żywicznym i gruczołami. Niezwykle barwne, duże koszyczkowe kwiaty rozwijają się przez całe lato i jesienią.

      Gaillardie wymagają miejsc słonecznych, najlepiej osłoniętych od wiatru oraz żyznych, próchnicznych i umiarkowanie wilgotnych gleb o odczynie obojętnym lub zasadowym. Ważne jest także by gleby były dobrze przepuszczalne bez zastoiska wodnych. Żeby cieszyć się widokiem pięknie kwitnących roślin konieczne jest regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów - nie powinny zawiązywać nasion. Po pierwszym obfitym kwitnieniu warto roślinę silnie przyciąć. Szybko rozwiną się nowe liście i kwiaty. Jeśli nie zastosujemy choćby jednego z tych zabiegów roślina szybko straci ładny wygląd a liście zaczną żółknąć. Co 3-4 lata powinno się dzielić gailardie, najlepiej wiosną. W optymalnych warunkach dają samosiew. Zimują dobrze, chodź na glebach zwięzłych warto zabezpieczyć je przed nadmiarem wody w podłożu zimą.

      Odmiana Arizona 'Apricot' - niezwykle pięknie kwitnąca, o kwiatach w kolorze żółto-morelowym. Bardzo wytrzymała o dużej zdolności adaptacji. Kwiaty duże, płatki ułożone warstwowo otaczają duży stożek w kolorze złota i bursztynu. Kwitnie bardzo obficie od VI do IX. Dorasta do 30-45cm wysokości.

BG0171-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także