Floks śnieżny, (Floks Coville'a) - Phlox covillei

0,00 zł

Nr Kat. BFKL022-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Floks śnieżnyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Floks śnieżny, Floks Coville'a 

(Phlox covillei, Phlox caespitosa ssp. condensata )Zwany floksem śnieżnym - ze względu na obfite kwitnienie. Wiosną, niziutkie, bo zaledwie 8-10 cm kępki obsypują się ogromną ilością drobniutkich białych kwiatuszków. Wyglądają wówczas jak malutkie śnieżne kopce. Bardzo rzadko spotykany w ogrodach a jednocześnie cenny i poszukiwany.

       Niezwykle urocza i filigranowa w oglądzie bylina a raczej krzewinka, gdyż jej szyjka korzeniowa jest zdrewniała. Gatunek odkryty stosunkowo niedawno na terenach środkowo-wschodniej Kalifornii, gdzie rośnie w subalpejskich zaroślach, miejscach  suchych i skalistych, na wysokości od 3000 do 4400 m n.p.m.

       Ten uroczy maluch rośnie dość wolno a nawet bardzo powoli. Ma gęsto ulistnione pędy. Liście wąskolancetowate, gładkie, sztywne (0,5 cm długości), zimozielone. Typowa roślina skalna. Preferuje jasne ale nie gorące stanowisko na żwirowym, przepuszczalnym podłożu zawierającym próchnicę, która gwarantuje odpowiednią wilgotność podłoża. Na glebach bardziej zwięzłych niezbędny jest solidny drenaż. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Po kwitnieniu wystarczy jedynie przyciąć pędy. Zimuje dobrze ale nie zaszkodzi mu okrycie z gałązek iglaków.

BFKL022-P9

Opis

Pokrój
krzewinka
okrywowy
płożący
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także