Floks Douglasa 'Lilac Cloud' - Phlox douglasii

8,50 zł

Nr Kat. BFS0023-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Floks Douglasa 'Lilac Cloud'

(Phlox douglasii)Zimozielona roślina darniowa uderzająco podobna do floksa szydlastego, choć można doszukać się kilku niewielkich różnic.

Przede wszystkim pochodzenie - północno-zachodnia część USA, gdzie rośnie w górach na podłożu wapiennym, żwirowym lub gliniasto-piaszczystym. Pędy wyrastające z jednego węzła (kilka do kilkunastu) są dość krótkie i mocno rozgałęzione. Liście ciemnozielone, sztywne, krótkie (około 1 cm) szersze niż u floksa szydlastego. Kwiaty pięciopłatkowe (około 1,5 cm średnic) płaskie, z żółtymi pylnikami i słupkiem, bardziej zwarte, rozwijają się na szczytach pędów tworząc co najwyżej trójkwiatowe kwiatostany. Każdy kwiat o gruczołowato owłosionym kielichu, niemal siedzący na pędzie. Kwitnie długo i bardzo obficie ale nieco później niż floks szydlasty - w maju. Rośnie wolniej. Tu kończą się podstawowe różnice.

Podobnie jak floks szydlasty ma niewielkie wymagania dlatego jest chętnie uprawiany w ogrodach, na skalniakach jako roślina okrywowa i zadarniająca Wytwarza silny system korzeniowy, który ułatwia mu wegetację w trudnych warunkach. Lubi miejsca słoneczne i na takich rozwija się najlepiej. W półcieniu pędy wyciągają się nieco, nie są tak zwarte a kwitnienie jest mniej obfite. Optymalne podłoże to gleba piaszczysta i przepuszczalna ale doskonale radzi sobie w praktycznie każdym miejscu. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza przycięciem pędów po kwitnieniu. Zimowanie bez zastrzeżeń. Może w tych najmniejszych rejonach kraju warto zastosować okrycie na przykład z jedliny. Okrycie dobrze służy roślinom zimozielonym, gdyż chroni liście przed oparzeniami zimowego słońca.

Odmiana ‘Lilac Cloud’ kwitnie od maja do czerwca obsypując się uroczymi liliowymi kwiatuszkami. Dorasta do zaledwie 10 cm wysokości.

BFS0023-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane