Floks szydlasty 'Red Wings' - Phlox subulata

0,00 zł

Nr Kat. BFS0022-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Floks szydlasty 'Red Wings'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Floks szydlasty 'Red Wings'

(Phlox subulata)Zimozielona roślina darniowa pochodząca z Ameryki Północnej (wschodnia część USA), gdzie porasta suche, piaszczyste murawy i przydroża.

Jej długie (10-30cm dł.)pokładające się, rozgałęzione pędy tworzą niskie gęste kobierce. Pędy zawsze zielne, często splątane ze sobą są gęsto ulistnione, liście drobne (1-2cm), szydlaste, krótko owłosione, jasnozielone - wyglądające czasem jak igiełki. Kwitnie wiosną lub wczesnym latem tworząc barwne dywaniki. Kwiatostany to luźne wierzchotki lub grona (od 3 do kwiatów). Kwiaty, do 2,5cm średnicy o charakterystycznie zrośniętych do połowy płatkach.

W uprawie znajduje się wiele odmian różniących się przede wszystkim barwą kwiatów lub terminem kwitnienia. Ze względu na niewielkie wymagania i atrakcyjny wygląd chętnie uprawiana w ogrodach, na skalniakach jako roślina okrywowa i zadarniająca Wytwarza silny system korzeniowy, który ułatwia mu wegetację w trudnych warunkach. Lubi miejsca słoneczne i na takich rozwija się najlepiej. W półcieniu pędy wyciągają się nieco, nie są tak zwarte a kwitnienie jest mniej obfite. Optymalne podłoże to gleba piaszczysta i przepuszczalna ale doskonale radzi sobie w praktycznie każdym miejscu. Nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza przycięciem pędów po kwitnieniu. Zimowanie bez zastrzeżeń. Może w tych najmniejszych rejonach kraju warto zastosować okrycie na przykład z jedliny. Okrycie dobrze służy roślinom zimozielonym, gdyż chroni liście przed oparzeniami zimowego słońca.

Odmiana ‘Red Wings’ jest niezwykle wartościowa, gdyż kwitnie znacznie dłużej niż inne odmiany, od kwietnia do czerwca, a przycięta po kwitnieniu może ponownie zakwitnąć w lipcu. Dodatkowo kwiatowe kobierce są w dwóch odcieniach intensywnego różu. Młode kwiaty są ciemniejsze, te starsze jaśniejsze. Dorasta do zaledwie 15 cm wysokości.

BFS0022-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
zadarniający
Wysokość
do 15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
suche
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także